Talán az sem számít túlzásnak, hogy sokan el sem tudnák képzelni az életet klíma nélkül, ami valamilyen szinten érthető is, hiszen könnyű megszokni azt a kiemelkedő komfortérzetet, amit elérhetünk a megfelelő klímával. Melyik a számunkra megfelelő változat? Egyáltalán mi alapján válasszunk? Hétköznapi berendezésnek tűnik, mégis sokan mellélőnek a légkondi vásárlása során. Ezt követően pedig, a készüléket hibáztatják az alacsony hatásfok miatt.
Az energiatakarékos légkondicionáló is lehet hatékony
A mai légkondik már korántsem fogyasztanak annyit, mint a régebbi társaik, köszönhetően a számos technológiai újításnak, illetve a különféle energiahatékonysággal kapcsolatos jogszabálynak. Tehát nem kell attól tartanunk, hogy a villanyszámlánk az egekbe szökik, ha nyáron lehűtjük a lakást vagy télen meleget szeretnénk varázsolni a nappaliba. Amint tudjuk, az inverteres légkondicionáló már a hűtést és a fűtést is lehetővé teszi, ezért nem kell két különböző készüléket beszereznünk. A megfelelő teljesítmény mellett, fő-, illetve kiegészítő fűtésként is használhatjuk a lakossági split klímákat, amik levegő-levegő hőszivattyúként üzemelnek.
Hogyan válasszunk légkondicionálót?
E tekintetben követhetjük az ökölszabályt, ami a klímaválasztásra vonatkozik, vagyis hány négyzetméteres helyiség mennyi kW teljesítményű klímát igényel, viszont a dolog ennél komplexebb. Egyrészt nem mindegy, hogy csak hűtésre vagy fűtésre, esetleg mindkettőre szeretnénk használni a légkondicionálót, ahogy az sem mindegy, hogy az épület mennyire fekszik napos, illetve árnyékos helyen. Emellett még nem említettük a szigetelés minőségét, ami szintén meghatározó a klímaválasztást illetően. Az adott helyiség belmagassága is befolyásolhatja a klíma hatékonyságát. Ha túl nagy a belmagasság, akkor célszerű lehet előbb álmennyezetet készíteni, amivel jelentős megtakarítás érhető el a továbbiakban.